+

News

At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores ...

Závody po staru, to jsou závody které jinde nenajdete

Categories: NEWS

  • Závody historických kluzáků

Tyto plachtařské závody jsou určeny pro kluzáky s dnes již poněkud nízkou výkonností. Původně byly koncipovány jako soutěž monotypu Šohajů, ale v průběhu jednotlivých ročníků jsme zjistili, že za pomocí indexů CZIL se dá i v tomto výkonnostním spektru porovnávat různé typy. Zjednodušeně, kluzák jehož index začíná na 7 se pro tyto závody skvěle hodí. Ale i méně výkonné stroje v rukách zkušených borců dávají Šohajům pěkně na frak, například již několik let se soutěže účastní EoN Olympia 2B, stroj který se od předválečného olympijského kluzáku liší vlastně jen přistávacím kolečkem navíc. Ale je fakt, že takové stroje jako Grunau Baby nebo náš Krajánek by prostě neměli už šanci. Takové počasí, ve kterém by mohly zazávodit se nám zatím ve Washingtonu (nebo kam se to vlastně dnes volá) objednat ještě nepodařilo. Na druhé straně spektra stojí typická dřevěná klubka západního světa šedesátých let Ka6CR. Bohužel výkonnější kluzák, jako například náš Orlík, by si už se Šohajíky moc nezazávodil. Jako pořadatelé vidíme jistý potenciál v možné účasti dnes již historických výcvikových dvousedadlovek, jako jsou i u nás rozšířené Ka 7 nebo Bergfalke. Navíc ve dvou je na poli větší sranda…

Případní zájemci o tento typ závodu, kteří ale nemáte přístup k historickému větroni, dejte nám vědět, můžeme se pokusit Vám nějaký takový stroj zapůjčit od našich přátel z Plachtařského oldtimer klubu.

  • Závodí kluzák, ne pilot

Protože v soutěži závodí kluzáky a ne piloti, je možné se na jednom kluzáku libovolně prostřídat. Dá se tak ušetřit třeba i dovolená v práci. Ještě se nestalo, že by si někdo na poslední disciplínu domluvil Sebastiana Kawu, ale i to se může stát :-).

  • Létá se podle mapy a ne podle GPS

A protože dřevěným érům elektronika moc neslušela, létá se čistě podle mapy a podle přípravy, kterou si závodník před disciplínou udělá. Postupy odletů, obletů a příletů jsou stejné jako kdyby se fotilo, tedy na nekonečně velké FAI sektory. Logger na palubě se ale přesto nachází a to pro jednodušší vyhodnocení letu komisařem, ale k jeho obrazovce nesmí mít posádka přístup. Nastudování databáze otočných bodů na těchto závodech má tedy zcela jiný význam, naštěstí jsou vybrány opravdu výrazné body z okolní krajiny. tedy jak pro koho – výrazné.

Author: Tomáš Mezera

Napsat komentář

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.